Єдиний реєстр боржників по кредитам в Україні

«Звернемося з позовом до суду та заберемо все належне майно!», «Арештуємо рахунки через виконавчий напис нотаріуса» – стандартні погрози кредиторів, що змушують позичальників шукати підтвердження можливих негативних наслідків в єдиному реєстрі боржників. Більшість українців розуміє, що невиконання грошових зобов’язань тягне за собою відповідальність, проте на скільки серйозною є ця відповідальність та в які строки можна очікувати наслідки несплати кредитів пропонуємо розібратися в рамках даної статті.

Внесення до Всеукраїнського реєстру боржників – це не повноваження банків, чи мікрофінансових компаній. І розповіді працівників кредитора про передачу інформації по простроченим кредитам у «відповідні органи» – не більше ніж психологічний тиск. Що ж таке Єдиний список боржників, хто може вносити туди інформацію та як її правильно перевіряти?

Реєстр боржників по виконавчим провадженням.

Створення Міністерством Юстиції України єдиного реєстру боржників фізичних осіб мало на меті обмежити права частини українців, які не виконують грошові зобов’язання, по розпорядженню власним майном. Мова йде про:

  • блокування коштів на банківських рахунках;
  • арешт рухомого та нерухомого майна;
  • стягнення коштів з щомісячних офіційних доходів боржника.

Всі ці способи задоволення вимог кредитів можуть виникати лише:

  • відповідно до рішення суду;
  • на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Отже, порядок потрапляння до реєстру боржників фізичних осіб виглядає таким чином:

  1. Після набуття чинності рішення суду, або ж після проставляння на кредитному договорі виконавчого напису нотаріусом, документи передаються до виконавчої служби (державного, або ж приватного виконавця).
  2. Виконавча служба відкриває провадження по справі та вносить відповідну інформацію до реєстру боржників Мінюсту.
  3. В рамках виконавчого провадження, виконавець:

– надсилає запити до банків з вимогою надати інформацію з приводу наявності відкритих банківських рахунків у боржника та подальшим блокуванням залишку коштів;

– проводить пошук нерухомості, автотранспорту та інших активів по державним реєстрам рухомого та нерухомого майна. При наявності – вносить у ці реєстри записи щодо арешту активів;

– на підставі наявних даних про джерело щомісячних відрахувань податків, встановлює найменування компанії-роботодавця та надсилає за адресою юридичної особи розпорядження щодо здійснення обов’язкових щомісячних відрахувань із доходів боржника на рахунок виконавчої служби. Суми відрахувань визначаються за рішенням суду, або ж у відповідності до законодавства;

– перевіряє у Єдиному реєстрі юридичних осіб наявність записів щодо володіння боржником часткою компанії, або зареєстрованого ФОП. У разі підтвердження відомостей, накладає арешт на корпоративні права, чи кошти на рахунках приватного підприємця.

Список, або реєстр неплатників – це ні що інше, як відкрите джерело інформації для перевірки факту виконання фізичною особою взятих зобов’язань. В реєстр вноситься інформація про боржників, які:

  • не виконують зобов’язання по сплаті кредитів;
  • мають заборгованість по аліментам;
  • не сплачують штрафи;
  • є неплатниками комунальних послуг;
  • мають прострочені зобов’язання перед іншими фізичними чи юридичними особами;
  • не сплачують податки.

В єдиному реєстрі боржників України в режимі онлайн можна перевірити наявність інформації по будь якій фізичній особі. Для цього потрібні лише персональні дані людини та кілька хвилин часу. Доступ до реєстру надається безкоштовно, інформація оновлюється щоденно.

Які наслідки потрапляння до реєстру боржників?

  1. Не можливість оформити кредит в майбутньому.
  2. Відмова нотаріусів у проведенні реєстраційних дій з рухомим, або не рухомим майном.
  3. Можлива відмова при влаштуванні на роботу через погану ділову репутацію (не виконання взятих зобов’язань)

Чи законодавчо встановлено мінімальну суму боргу до якої передача до реєстру неплатників не здійснюється?

На жаль, ні. Всі суми боргу, які передані виконавчій службі, без будь яких обмежень потрапляють до реєстру. Навіть прострочена заборгованість по штрафам, або ж кредитам МФО в кілька сотень гривень може зіпсувати репутацію людини.

Хто вносить інформацію в реєстр боржників?

Інформація з приводу відкритого виконавчого провадження вноситься державним, або приватним виконавцем. Телефони та контакти цієї людини можна отримати, здійснивши відповідний запит (детальніше далі в статті).

Сайт реєстр боржників України.

Сайт єдиного реєстру боржників Мінюсту – https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors надає можливість безоплатного онлайн доступу до інформації щодо осіб по яким розпочато виконавче провадження. Проте, даний сайт не є єдиним джерелом інформації щодо наявності непогашених боргів (далі піде мова в т.ч. про альтернативні варіанти отримання даних).

Перевірити себе в реєстрі боржників.

Отже, перевірити інформацію в реєстрі неплатників можна 2-ма способами:

  1. По ІПН боржника.
  2. Ввівши прізвище та ім’я особи. Додаткові поля (по батькові та дата народження) виключно для швидшого пошуку необхідних даних.

ЄРБ по кредитам

В результатах пошуку по реєстру можна отримати таку інформацію:

  • номер та підставу відкриття виконавчого провадження;
  • ПІБ виконавця та його контактні дані.

Єдиний реєстр боржників по кредитам в Україні

Досить часто цих даних буває занадто мало для встановлення «масштабів трагедії». Для отримання інформації щодо дати відкриття виконавчого провадження та юридичної, або ж фізичної особи на користь якої здійснюється стягнення, варто зробити запит на сайті Автоматизованої системи виконавчого провадження міністерства юстиції України:

Єдиний реєстр боржників по кредитам

реєстр боржників

Проте, відслідковувати по собі інформацію по внесенню до єдиного реєстру боржників через сайти не надто приємна справа, тому для більш швидкого та зручного отримання даних зі списку неплатників варто звернутись до Opendatabot в вайбері, або ж телеграмі.

Яким чином скористатися онлайн сервісом та перевірити інформацію в реєстрі боржників?

  1. В пошуку Viber, або Telegram ввести Opendatabot:
    реєстр боржників по кредитам opendatabot

  1. Вибираємо пошук по людині:
    реєстр боржників opendatabot

  1. Найшвидше провести пошук по ІПН, разом з тим бот також надає також можливість шукати за ПІБ особи:
    opendatabot реєстр боржників
    opendatabot боржники

  1. Переглядаємо результати:
    Перевірити боржників по кредитам

Знайшли інформацію про себе в реєстрі боржників: що робити?

Як видалити данні з єдиного реєстру неплатників?

Видалення даних з державних реєстрів – це не завдання для хакера, чи хорошого IT спеціаліста. Жодних фізичних видалень інформації не законним шляхом бути не може: дані реєстрів захищені, а за подібні неправомірні дії передбачена кримінальна відповідальність.

Існує 3 законних способи видалити данні з реєстру боржників України:

  1. Повністю погасити прострочену заборгованість та надати підтверджуючі документи про виконання зобов’язань до виконавчої служби.
  2. Домовитися з кредитором щодо реструктуризації боргу: списання частини заборгованості та оплати залишку протягом кількох місяців. Після повного погашення, отримати відповідну довідку та передати її державному / приватному виконавцю для закриття справи.
  3. Звернутися до суду з позовом про оскарження рішення, яке було підставою внесення людини до реєстру неплатників. Як правило, таким чином, відбувається оскарження виконавчих написів нотаріусів на кредитних договорах, оскільки операції подібного змісту є досить сумнівними з точки зору їх законності. Як приклад, десятки рішень судів з оскарженням виконавчих написів по факторинговій компанії ТОВ «Росвен Інвест Україна», яка викупає прострочені кредити банків та МФО.

Чи дозволений виїзд за кордон людині, інформація по якій внесена в єдиний державний реєстр боржників?

Так, після внесення до списків неплатників, не обмежуються права людини в перетині кордону. Обмеження виїзду за кордон встановлюється лише за рішенням суду. Проте зважайте, виконавець вправі звернутися до суду з клопотанням обмежити виїзд боржника за межі України.

Я не отримав повідомлення щодо внесення до реєстру боржників. Чи означає це, що дії виконавчої служби не законні?

У державного та приватного виконавця є зобов’язання щодо інформування боржника в письмовій формі про відкриття виконавчого провадження та внесення до реєстру неплатників. Проте, неотримання листа-повідомлення від виконавчої служби не звільняє особу від виконання зобов’язань.

Скільки часу міститься інформація в реєстрі боржників?

Законодавчо не встановлено обмеження в часі щодо публікації даних реєстрі. Інформація по відкритим виконавчим провадженням буде міститися у вільному доступі доти, доки не буде видалена відповідальною особою по одній із 3-х зазначених вище причин.

Велика кількість звернень щодо внесення інформації до єдиного реєстру боржників по кредитам надходить до нас від позичальників банків та мікрофінансових компаній. З метою стягнення простроченої заборгованості, все частіше фінансові установи стали звертатись до приватних нотаріусів за виконавчими написами.

Варто відзначити, що дії відповідальних осіб по накладенню арешту на майно з використанням виконавчих написів на кредитних договорах не завжди є правомірними. Підтвердженням цього факту слугує відмова більшості нотаріусів вчиняти подібні дії (ліцензія коштує дорожче, ніж сумнівний заробіток з ризиком залишитись без роботи).

Тим не менше, якщо так сталося, що по результатам перевірки Ви знайшли себе в реєстрі боржників по кредитам – не опускайте руки, трагедія точно не трапилася! Як мінімум, у Вас фіксована сума боргу, яку можна сплачувати довший період часу. А якщо прикласти зусиль та домовитись з кредитором щодо списання частини боргу – то й виконати зобов’язання та видалити запис з реєстру можна доволі швидко.

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.