Інформацію про позичальників в Україні збирають кілька бюро кредитних історій. Їм її надають банки, кредитні спілки, лізингові та страхові компанії, мікрофінансові установи та інші.
Найбільші кредитні бюро:
- Українське бюро кредитних історій (УБКІ)
- Міжнародне бюро кредитних історій (МБКІ)
- Перше всеукраїнське бюро кредитних історій (ПВБКІ)
- Українське кредитне бюро (УКБ)
Відповідно до закону «Про організацію формування та обігу кредитних історій» раз на рік можна отримати безкоштовну виписку про свою кредитну історію в будь-якому бюро кредитних історій.
Як очистити кредитну історію, якщо ви в чорному списку?
Не варто думати, що погана кредитна історія ставить хрест на отриманні позик в будь-яких кредитних організаціях. Це не так: МФО видають позички позичальникам навіть з дуже низьким рейтингом.
Так, це можуть бути невеликі суми, видані на нетривалий термін. Однак багато організацій, що надають послуги мікрокредитування, йдуть назустріч клієнтам в складній ситуації і готові допомогти їм виправити кредитну історію за допомогою мікропозик. Головне завдання позичальника в такій ситуації – не посилювати своє становище і вчасно розраховуватися з кредитором.
Від пропозицій поліпшити кредитну історію за гроші потрібно відмовитися, оскільки максимум, що вам можуть запропонувати, – це перегляд свого кредитного іміджу та шляхи його виправлення. При бажанні все це можна зробити самостійно, прочитавши наші поради.
Ми підготували кілька порад, як можна виправити кредитну історію:
- потрібно погасити активний прострочений кредит якомога швидше. Якщо в даний момент у вас є непогашений займ, платіж за яким ви прострочили, постарайтеся закрити його негайно. Через певний період невиплати боргу відповідно до законодавства кредитори звертаються до суду, тому, якщо ви вже потрапили в прострочення, поставтеся до погашення позики максимально серйозно;
- сумлінно оплачуйте все активні позики. Це стосується кредитних карт, активних кредитів, товарів взятих в розстрочку. Ця інформація також може бути доступна фінансовим організаціям і може допомогти отримати схвалення кредиту;
- скористайтеся послугою реструктуризації. Можна виправити кредитну історію в банку або кредитній установі, оформивши реструктуризацію боргу, яка передбачає можливість виплатити борг частинами за певний період часу;
- оформіть позику на кредитну карту будь-якого банку. Сервіси мікрокредитування, як правило, пропонують більш прості і вигідні умови, ніж банки, і ймовірність схвалення запиту там набагато вище. Такі позички оформляються на невеликий термін і якщо вчасно погашати і не потрапляти в прострочення, виправити негативну кредитну історію можливо досить швидко.
Що робити якщо у мене погана кредитна історія?
Якщо у Вас погана кредитна історія, то, перш за все, перевірте, чи немає в документі невідповідностей. Якщо перевірка виявить помилки, то у Вас є право на виправлення документа. Для цього необхідно оформити нотаріально завірений запит зі списком невідповідностей в УБКІ або в бюро, де зберігається Ваша кредитна історія.
Чи можна видалити свою кредитну історію?
На підставі рішення суду, який визнав помилковість негативних фактів, інформація видаляється з бази даних безповоротно. Інакше, як прибрати погану кредитну історію послідовними законними діями, не вийде.
Куди звернутися щоб виправити кредитну історію?
Що б виправити кредитну історію, ви повинні розрахуватися з усіма боргами, а так само мати закритий кредит без прострочень. Ні яка організація не виправить Вашу кредитну історію, крім Вас самих.
Як швидко оновлюється кредитна історія після закриття кредиту?
Згідно із законом кредитна історія оновлюється протягом п’яти днів, за фактом може не оновлюватися роками. Оновлення кредитної історії має відбуватися відразу після закриття кредиту, погашення іпотеки, внесення платежу, простроченні, заявці на кредит.
Як дізнатися чи є заборгованість по кредиту в Україні?
- Спосіб № 1: Замовлення КІ через інтернет на сайті УБКІ. Для оформлення запиту знадобиться пройти ідентифікацію і зареєструватися.
- Спосіб № 2: Дізнатися про заборгованість в конкретному банку можна через додаток самого банку.
- Спосіб № 3: Звернення до УБКІ безпосередньо в офіс.